2024 február 12

Igaz, hogy az éjszakai edzés rossz hatással van az alvásra?

titolo articolo o alt immagine

Gyakran tapasztaltad már, hogy hánykolódsz az ágyban anélkül, hogy el tudnál aludni? És az is lehet, hogy ez a helyzet sokáig folytatódott, képtelen voltál álomba merülni és a kényelmetlenség érzése csak egyre rosszabb lett.

A sport és az álmatlanság gyakran kéz a kézben jár. A testmozgás hiánya, csakúgy, mint a túl sok edzés, zavarokat okozhat. Ez a cikk közelebbről megvizsgálja a kettő közötti kapcsolatot.

Kétségtelen, hogy a sportolás jót tesz az egészségnek és segíti a testet a harmónia érzetének megélésében. Közismert tény, hogy a testmozgás pozitívan befolyásolja az anyagcserét, javítja fizikai megjelenésünket és különösen jót tesz az elmének. A hobbiként űzött sportok a legjobb természetes antidepresszánsok, mert a szervezetünkre gyakorolt ​​jótékony hatásuk a pszichénkben is tükröződik azáltal, hogy javul az önmagunkról alkotott képünk és ezáltal növeljük önbecsülésünket.

Ha olyan sportot űzünk, amelyet élvezünk, testünk endorfinokat, azaz az agy által termelt anyagokat szabadít fel, amelyek az elménk felszabadításával, valamint a bőr és a szövetek oxigénellátásával segítenek a jó hangulat megőrzésében. Egyszerűen fogalmazva, a sportolás által jobban érezzük magunkat. De akkor milyen módon lehet egy sportág gyakorlása káros és miért vezethet álmatlansághoz?

Ha túlterheljük testünket és emiatt elfáradunk, a hatás kontraproduktív. Ha így teszünk, teljesen természetes, hogy nyugtalanságra és ingerlékenységre számíthatunk és emiatt az alvás minősége is romlik, így emiatt gyakran felkelünk éjszaka, mert stresszesek vagyunk.

Mi a megoldás?

Nem pusztán a sportolás közben végzett túlzott testmozgás rontja alvásunk minőségét. Az a napszak, amikorra a sportolást tesszük, szintén hatással van rá. Míg az adrenalin, amelyet testünk a testmozgás során termel, javítja reakciókészségünket azáltal, hogy felgyorsítja az ember szívverését és légzését, kiváltja az úgynevezett „mellékvese álmatlanságot”, aminek következtében éjszaka ébren maradunk.

A megoldás a megfelelő napszak megválasztása az általunk kedvelt sportág gyakorlásához, illetve a megfelelő intenzitás kiválasztása, amely ha mérsékelt, akkor valószínűleg nincs negatív hatása alvásunk minőségére. Ellenkezőleg, ha a tevékenység nem túl intenzív, de megfelelően szabályozott, és ha az ember lefekvés előtt legalább egy órával abbahagyja, az még abban is segíthet, hogy az ember nyugodtabbnak érezze magát.

Ha ezeknek a módosításoknak ellenére továbbra is álmatlansággal kűzdesz, ez emlékeztethet arra, hogy vannak olyan módszerek, amelyek relaxációs technikaként működnek. Kezdők számára a frissítő alvás kulcsa egy minőségi, a legmodernebb technológiával gyártott matrac választása, amely segíti a szervezetet regenerálódni a fizikai fáradtság után. Miután lefeküdtél egy kényelmes matracra, próbálj meg mélyeket és hosszan lélegezni, amíg el nem alszol!